Víme kam vlastně patříme, odkud jsme, kam jdeme, kam směřujeme, koho milujeme... a jestliže to ve svých srdcích víme a cítíme, proč s tím tak často nic neděláme... náš život přeci musí mít ještě jiný význam, dávat nějaký smysl, hlubší, silnější...

Translate

sobota 9. srpna 2014

FALAFEL

Místo kuliček jsem dělala válečky, ale měla jsem trošku řidší těsto, tak zítra až budu dělat dětem, přidám ještě celozrnnou mouku.

 Falafel je tradiční pokrm ve spoustě arabských zemí a v Izraeli, s rostoucí migrací však brzy zdomácněl i západním světě. Jedná se o fritované koule vyrobené z okořeněné směsi cizrny (Izraelci), fazolí Fava (arabové) nebo obojího. Variabilní součásti falafelové směsi jsou cibulka, česnek, petrželová nať, koření (chili, koriandrová nať, kmín), sezamová semínka nebo sezamová pasta tahini. Velice zde záleží na regionu a tak receptury velice kolísají, i když základní myšlenka zůstává stejná.

400 g cizrny... nebo 200 g cizrny a 200 g fazolí
3 jarní cibulky i s natí... nebo jakákoliv cibule
1/2 citron... šťáva
2 stroužky česneku
1 lžička mletého římského kmínu
1 lžička mletého koriandru
1/2 lžičky kurkumy
sůl, chilli, pepř
2 lžíce celozrnné pšeničné mouky
2 lžíce čerstvé petržele
2 lžíce čerstvého koriandru
2 lžíce tahini pasty
přidávám sojovou omáčku... nikde není psaná, nám ale chutná skoro ve všem
olej na smažení

Cizrnu popř. fazole máčíme 10-12 hodin, poté slijeme vodu a v čisté vaříme zhruba 1 hodinu. Nebo v tlakovém hrnci 20 minut. Vařím s čerstvou saturejkou, aby jsme se nenadýmali. Scedíme a necháme zchladnout. Dáme do mixéru a se všemi dalšími ingrediencemi rozmixujeme. Tvarujeme kuličky, které smažíme na rozpáleném oleji z obou stran. Nebo dávám upéct do trouby.

Podáváme v pita chlebu obložené čínským zelím a rajčátky s hummusem, chilli omáčkou nebo tahini pastou. Také můžeme podávat  s rajčatovým salátem a plátky citronu.

Pokud nemáte čas, vezmete konzervu cizrny a konzervu fazolí, každá o 400g celkové hmotnosti.


NAMÁČENÍ LUŠTĚNIN
Luštěniny před vařením zásadně namáčíme. Zaprvé tím zkrátíme dobu varu, zadruhé „odzbrojíme“ tzv. lektiny a zatřetí zlepšíme stravitelnost luštěnin. Lektiny jsou bílkoviny (glykoproteiny) jednak obsažené v rostlinách (zejména v semenech) či v mase, jednak vyráběné naším tělem. 

Zatímco u nenamočených luštěnin přestávají být lektiny nebezpečné až po devadesáti minutách varu, u namočených k tomu dochází již po 10 minutách varu! Protože tyto látky jsou rozpustné ve vodě a během namáčení se do ní vyplaví, je logické, že ji musíme vylít a k vaření použít novou. Co se týče zlepšení stravitelnosti luštěnin v důsledku namáčení, jde o to, že se při něm částečně vyplavují oligosacharidy, s nimiž si trávicí trakt neví rady a díky nimž dochází k nadýmání.

Doba máčení luštěnin není jednotná: čočka se namáčí asi 3-5 hodin, zelená sója asi 6 hodin a fazole, hrách, cizrna či žlutá sója 10-12 hodin. Protože luštěniny nadýmají a bývají pro mnoho lidí nesnadno stravitelné, je vhodné používat specifický způsob úpravy: vaříme je s přísadami, které nadýmání zmírňují (majoránka, saturejka, kmín, bazalka, fenykl), vaříme je společně s mořskými řasami, které si koupíme v prodejnách racionální výživy, a které také zvyšují stravitelnost luštěnin, dáváme přednost kaším a polévkám, což jsou konzistence, které trávicí trakt snáze zpracuje, při potížích volíme stravitelnější odrůdy například červenou čočku. Luštěniny solíme až po skončení varu nebo těsně před jeho skončením, protože sůl by dobu varu prodloužila. Ideální na vaření je tlakový hrnec, ve kterém vaříme čočku asi 15 minut, fazole 30-40 minut podle velikosti, hrách 30-50 minut, cizrnu 45 minut, sóju 1,5 hodiny. Před koncem varu odtlakujeme, osolíme a dovaříme.

Nejlepší by bylo, kdyby jsme snědli 0,5 kg luštěnin týdně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Svými komentáři pomáháte vytvářet a vylepšovat tento blog. Velice Vám děkuji za každé slovo, nápad, tip a podporu. Přeji krásný den!