Víme kam vlastně patříme, odkud jsme, kam jdeme, kam směřujeme, koho milujeme... a jestliže to ve svých srdcích víme a cítíme, proč s tím tak často nic neděláme... náš život přeci musí mít ještě jiný význam, dávat nějaký smysl, hlubší, silnější...

Translate

úterý 19. srpna 2014

PAŘÍŽSKÉ BRIOŠKY


Poprvé se brioška, francouzsky BRIOCHE, objevila ve Francii roku 1404. Stejný typ chleba se jmenuje tsoureki a je tradiční v Řecku, připravovaný na velikonoce.

450 g špaldové nebo hladké mouky
100 g rostlinného tuku
  10 g droždí
 1/2 lžičky soli
    1 lžička třtinového cukru
    5 lžic vody
    3 lžíce tapiokového škrobu + 6 lžic vody

V pekárně těsto uhněteme a necháme vykynout. Vymažeme formu máslem. Těsto dáme na trochu pomoučený vál a odkrojíme jednu třetinu. Větší kus těsta vyformujeme jemně a rychle do koule a vložíme ji do formy. Uděláme do středu prsty důlek. Malý kousek těsta vyformujeme do tvaru hrušky a úzký konec zasuneme do důlku. Stiskneme okraje těst dohromady. Přikryté necháme kynout 2 hodiny, až se zdvonásobí na objemu.

Lehce potřeme těsto žloutkem a pečeme v předehřáté troubě na 190°C 30 minut, až je brioška zlatová (hnědne-li příliš rychle, pak přikrýt alobalem). Je upečená, když špejle zapíchnutá dovnitř je po vyjmutí čistá.

Nemáte – li formu na Briošku (vroubkovaná forma, která se od spodu rozšiřuje a výpadá tak trochu jako forma na bábovku, jenže nemá nic uprostřed), pak použijte nějaké hluboké formy (máte-li na Charlottku), která má obsah asi 1 1/2 litru. Malé individuálné Briošky se pečou ve formičkách 1/8 litru obsahu. Celý postup je stejný jenom doba pečení je 15–18 min.

Briošky se podávají ke snídani se zavařeninou, nebo se mohou také různě plnit. Mohou se zmrazit na 1 měsíc.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Svými komentáři pomáháte vytvářet a vylepšovat tento blog. Velice Vám děkuji za každé slovo, nápad, tip a podporu. Přeji krásný den!