Víme kam vlastně patříme, odkud jsme, kam jdeme, kam směřujeme, koho milujeme... a jestliže to ve svých srdcích víme a cítíme, proč s tím tak často nic neděláme... náš život přeci musí mít ještě jiný význam, dávat nějaký smysl, hlubší, silnější...

Translate

středa 20. srpna 2014

PEČENÁ ŠVESTKOVÁ POVIDLA


Švestky patří k tradičním ovocným stromům a jejich plody jsou neodmyslitelnou součástí české kuchyně.  Dají se zpracovat mnoha způsoby a výsledek bude vždy vynikající.  Když pominu čerstvé v buchtách, knedlíkách nebo na koláči, můžeme je uchovat i v podobě marmelád nebo zavařit jako kompot, sterilovat ve vlastní šťávě, výborné jsou také sušené nebo mražené.

2 000 g vypeckovaných švestek
        4   lžíce octa
   500 g třtinového cukru 
        1 svitek skořice
        2 lžičky mleté skořice
        6 hřebíčků
           kůra z jednoho citronu
        1 vanilkový lusk
        1 hvězdička badyánu

Předehřejeme troubu na 200 ˚C. Švestky omyjeme, vypeckujeme a vložíme je do pekáče s víkem. Zasypeme je cukrem, kořením a strouhanou citronovou kůrou. Vanilkový lusk nařízneme a vyškrabeme z něj vanilkovou dřeň. Jak dřeň, tak i lusk přidáme k ovoci. Přidáme také ocet. Pekáč dáme do trouby na 3 hodiny. Švestek není třeba si všímat, ale chceme-li, zhruba v polovině pečicí doby je promícháme a necháme se opít tou krásnou vůní, která se vyline z pekáče. promíchala jsem několikrát.
Povidla jsou správně hustá a hotová, když v horkém stavu po kusech odpadávají z vařečky. 
Z hotových povidel vyjmeme vanilkový lusk a svitek skořice. Vařící povidla nandáme do dobře vysterilizovaných a suchých skleniček. Pro jistotu ještě sterilujeme při teplotě 80°C 20 minut. Víčka dobře utáhneme a skleničky na pár minut obrátíme dnem vzhůru.

ZAVAŘOVÁNÍ (sterilace) V KLASICKÉ ELEKTRICKÉ TROUBĚ  

 

Troubu nejprve předhřejeme na 80-90 °C, na horní i spodní topení. Naplněné sklenice stavíme na dno trouby na suchý plech. Sklenice můžeme podložit nepotřebnou mokrou utěrkou. Někdo nestaví sklenice na suchý plech, ale na plech s vodou. Zavařovačky nesmějí být poskládány na husto vedle sebe, ale musejí mít mezi sebou rozestupy, aby mezi těmito mezerami mohl proudit volně vzduch a ohřívání bylo stejnoměrné. Po vložení ovoce v dobře uzavřených sklenicích sterilujeme stejnou dobu, jako podle receptur na zavařování v klasickém zavařovacím hrnci. 

 

Je pravda, že úplně přesnou dobu sterilace v troubě nelze přesně určit. Záleží totiž na elektrickém příkonu, na teplotě zálivky ve sklenicích, na množství a velikosti sklenic a v neposlední řadě na druhu ovoce, které zavařujeme. Měkké a choulostivé ovoce potřebuje k zavařování kratší dobu, než tvrdé ovoce. Proto raději nejprve vyzkoušíme jednu sklenici a pak terpve naplníme celou troubu.

 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Svými komentáři pomáháte vytvářet a vylepšovat tento blog. Velice Vám děkuji za každé slovo, nápad, tip a podporu. Přeji krásný den!