Víme kam vlastně patříme, odkud jsme, kam jdeme, kam směřujeme, koho milujeme... a jestliže to ve svých srdcích víme a cítíme, proč s tím tak často nic neděláme... náš život přeci musí mít ještě jiný význam, dávat nějaký smysl, hlubší, silnější...

Translate

pondělí 8. září 2014

CIABATTA


500 g špaldové nebo hladké mouky
300 ml teplé vody
    6 lžíce olivového oleje
    1 lžička soli
    1 lžička třtinového cukru
 1/2 kostky droždí

Vypracujeme hladké těsto, které necháme překynout až splaskne. Stane se řidší, "vykydneme" na plech a rozdělíme na dva díly, z kterých vytvoříme něco jako obdélníky. Necháme znovu asi 20 minut kynout a pečeme v troubě vyhřáté na 220°C 25 minut. Těsto má být velmi porovité.

CIABATTA
je italský bílý chléb, který se připravuje z hladké pšeničné či chlebové mouky, droždí a olivového oleje. Existuje však celá řada obměn a variací, jež vznikají přidáním nejrůznějších dalších surovin, například oliv nebo rajčat. Je to jedna ze základních příloh, která se v italské kuchyni používá k mnoha pokrmům.

Jako první upekl ciabattu v roce 1982 mlynář a pekař Arnaldo Cavallari z městečka Adria v Benátsku jako odpověď na rostoucí popularitu francouzských baget. Název dostala díky svému typickému vzhledu, je totiž podlouhlá, poměrně plochá a široká.

Ciabatta chutná nejlépe ještě teplá, namočená v olivovém oleji a balsamiku nebo jen tak potřená máslem. Drobné rozpečené krajíčky ciabatty jsou známé jako panini (jednotné číslo je panino).

Žádné komentáře:

Okomentovat

Svými komentáři pomáháte vytvářet a vylepšovat tento blog. Velice Vám děkuji za každé slovo, nápad, tip a podporu. Přeji krásný den!