Víme kam vlastně patříme, odkud jsme, kam jdeme, kam směřujeme, koho milujeme... a jestliže to ve svých srdcích víme a cítíme, proč s tím tak často nic neděláme... náš život přeci musí mít ještě jiný význam, dávat nějaký smysl, hlubší, silnější...

Translate

neděle 13. prosince 2015

PICKLES - KVAŠENÁ ZELENINA

 Nemám ráda syrovou cibuli, proto ji ani nedávám, jinak dáme půl na půl s mrkví.

Mléčně kvašená zelenina je tradiční a velmi zdravý způsob zpracování zeleniny. Při tomto způsobu úpravy zeleniny vzniká velké množství vitamínu C, enzymů, laktobacilů a kyseliny mléčné. Tato zelenina zlepšuje naše trávicí schopnosti i působí symbioticky na naše osídlení střeva. Mléčné kvašení je vlastně tradičním způsobem konzervace zeleniny, kde kyselina mléčná zajišťuje její stabilitu. Mléčně kvasit můžeme mnoho druhů zeleniny: mrkev, cibuli,ředkve, ředkvičky, červenou řepu, zelí,okurky, cukety, růžičky květáku, kapustu. Zelenina má být pěkná, dobře vyzrálá a nezkažená.500 g bílého zelí
500 g mrkve
15 g soli
kmín, bobkový list nebo koření podle chuti

Zelí nakrouháme najemno a mrkev nahrubo. Smícháme se solí ve velké míse a pořádně rukama promačkáme, aby zelenina začala pouštět šťávu. Okořeníme a napěchujeme do čisté nádoby, přikryjeme igelitem a uzavřeme. Necháme 4 dny na místě teplém okolo 20°C. Když je zelenina zkvašená, je v ní hodně šťávy a je měkká. Sníme a jestli nám něco zbyde uchováváme v chladničce v zavařovacích sklenicích pěkně ponořené v šťávě. Takto můžeme uchovat několik měsíců.


NĚCO PRO ZDRAVÍ

Je to skvělý pomocník při detoxikaci a boji proti nemocem. Zvyšuje imunitu a odolnost vůči vnějším vlivům. Posiluje organismus proti infekcím, zánětům, bakteriím a virům. Obnovuje přirozenou mikroflóru střev, a proto napomáhá vstřebávání a správnému vyprazdňování. V poslední době se také spekuluje o jejích příznivých účincích při léčbě a prevenci rakoviny. Díky enzymům a minerálům, které kvašení v zelenině aktivuje, se stává blahodárným produktem, který bychom měli  mít na talíři denně.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Svými komentáři pomáháte vytvářet a vylepšovat tento blog. Velice Vám děkuji za každé slovo, nápad, tip a podporu. Přeji krásný den!